Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Autor Tema: Novosti iz TK  (Posjeta: 274378 )

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
    • IN MEMORIAM DENIS GARAGIC
Odg: Novosti iz TK
« Odgovori #2180 : 27.11.2011. 11:14 »
Neka vam je sa srecom Selma i Mujo!

FOTO/ SELMA BAJRAMI ZBOG LJUBAVI PRESELILA U BEČ: Udala sam se za Muju! A jesam li trudna, neću da odgovorim. Neka nagađaju...

Subota | 26.11.2011.

Već dvadesetak dana estrada bruji o privatnom životu Selme Bajrami. Jedni kažu da je trudna, a drugi da je, kao posljedicu lijepog i bezbrižnog života u Beču, dobila nekoliko kilograma više

http://imageshack.us/photo/my-images/853/aebdf6a45037e8c3e106163.jpg/
Foto: Ekskluziva.ba

Samo nekoliko dana nakon što je u tabloidima objavljeno da je Selma Bajrami trudna, počelo se pričati kako je ova pjevačica donijela odluku da, po drugi put, stane ispred matičara.

Ona se ove sedmice, na promociji dvije nove mašine 'Sunlight lounge' solarija, čije je zaštitno lice, pojavila u širokoj, kratkoj haljinici, piše Ekskluziva.ba.

Kako javlja ovaj portal, Selma Bajrami im je ovom prilikom rekla:

“Kod mene ima mnogo novina. Preselila sam se u Beč i udala. Mislim da sam pronašla čovjeka svog života, pa sam se zbog toga odlučila na takav korak“.

Kako piše Ekskluziva, Selmino vjenčanje treba da se desi u decembru, ali pjevačica već ima osjećaj kao da je u braku.

Na špekulacije da je u drugom stanju, popularna bosanskohercegovačka folk pjevačica i dalje ne želi dati konkretan odgovor:

“Udebljala se jesam, a jesam li trudna, neću da odgovorim. Pa šta i da jesam? Kao da je to neka senzacija... Neka nagađaju.“

Ranije je Express javio da prema informacijama od osoba bliskih ovoj pjevačici iz Tuzle, ona bi se narednog mjeseca trebala vjenčati za Muju, momka koji živi u Beču i s kojim je već nekoliko mjeseci u ljubavnoj vezi. Svadbeno slavlje bit će organizirano u Tuzli. Selma je, navodno, već odlučila ko će joj biti kuma i djeveruša, a i Mujo je izabrao vjenčanog kuma.

Da se Selma udaje ljudima koji se s njom intenzivno druže nije novost. Ona već dugo priča o tome, ali je u dogovoru sa ljudima koji se brinu o njenoj karijeri željela sve do vjenčanja to držati u tajnosti, piše Express.

Inače, priča se da je Selma bila na liječničkim pretragama u Beču koji su joj zbog trudnoće preporučili što manje stresa i da što više miruje, piše Express.

(Ekskluziva.ba, Expressmag.ba, DEPO PORTAL/md)

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2181 : 27.11.2011. 11:18 »

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2183 : 28.11.2011. 22:11 »
Sta kazu gradjani Tuzle o predlogu (odmah povucenom) "Komunalca" ???
A vidi mog druga Senada Pirica... 

http://imageshack.us/photo/my-images/403/24oslobodjenje25i261111.jpg/
"Oslobodjenje", 25. i 26.11.2011.

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2184 : 28.11.2011. 22:37 »
Ah, moje drage novinarke : Suzana Radjen-Todoric i Ljiljana Faladzic!
Slobodan Durmanovic - nisam sigurna da je on bio treci clan ekipe...kod mene, septembra 2007. godine...

"Oslobodjenje", 25. i 26.11.2011.

Za lakse citanje :

http://imageshack.us/photo/my-images/11/25oslobodjenje25i261111.jpg/

Od 6 TV kuca u FBiH kojima sam poslala dokumentaciju i otvoreno pismo VSTV-u u avgustu 2007.godine, ni jedna se nije oglasila, ali jeste sedma  - BNTV iz Bijeljine
Odmah su me kontaktirali i ekipa : Suzana, Ljiljana i jedan njihov kolega snimatelj su dosli u Tuzlu.
Snimili su prilog o Denisu i emitovali ga 26.09.2007.godine u politickom magazinu BN televizije "Crno na bijelo".

Moram reci da su svi koji su gledali ovaj prilog (15 minuta) ocenili da je vrlo korektno i profesionalno odradjen, bez nekih komentara. Prezentovane su gole cinjenice, a sto je vrlo vazno spomenuti - kontaktirali su i druge dve strane – UKC Tuzla i Tuzilastvo TK.
Tuzilastvo TK je ostalo "bez komentara", sto ne cudi, a i UKC-u bi bilo bolje da su isto postupili.
Zasto? Nebuloze tadasnje direktorice Interne klinike Nade Pavlovic-Calic su jednom recju FUJ!!!
Ah, da, gospodja se bacila u politiku, u OV-e Tuzla, pa se vinula u "gospodju ministarku"..."zasluzila" - kako to biva u BiH???

Sokiralo me ponasanje i izjava ove osobe sa titulom "dr" (II deo video zapisa) kako svi moramo od necega umreti i to uz cinican osmeh. O gospodji kao COVEKU, uz to LEKARU nemam nista dobro reci, sama je rekla!
Da li je svesna da je govorila o 26-ogodisnjem mladicu koga su ONI OSTAVILI DA UMRE!!!?
Tri dana su se igrali doktora oko njega, jos (bez pardona) kaze kako su ucinili SVE!?
Dakle, ni ona nije cula za Hipokratovu zakletvu? Ili je zaboravila kao njeni diletanti?
TRI ekipe - tri dana!
Hvala Suzani, Ljiljani i njihovom kolegi!

PRAVDA ZA GARAGIC DENISA -I dio (BNTV 2007)

PRAVDA ZA GARAGIC DENISA -II dio (BNTV 2007)

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2185 : 29.11.2011. 21:48 »
Zna Imamovic sta treba da se spasi...makar i kreditima...

Foto: Kompleks Panonskih jezera dobit će i treće jezero

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2188 : 30.11.2011. 10:40 »
Naravno, politicari uvek pred izbore obecavaju kule i gradove...
Ociti (jos jedan primer) je i Jasminovo tempiranje investicije za izgradnju TRECEG jezera (sto je sigurno - sigurno).

Radio Slobodna Evropa
Objavljeno 29.11.2011

Da sam ja netko
Naredne godine u BiH će biti održani lokalni izbori, političari će obećavati kule i gradove, ali praksa pokazuje da vrlo malo od predizbornih obećanja i ostvare. Mladi Tuzlaci i Brčaci govore šta bi, a šta ne bi, uradili da su načelnici 24 sata. Autor: Maja Nikolić

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2189 : 30.11.2011. 21:28 »
BEZ KOMENTARA!!! Treba li (cak i za one koji NE ZNAJU koja je to rupa)?
Zar je bilo sta cudno u ovakvoj zabokrecini (dugogodisnjoj - jos od prethodnog menadzmenta) :

UKC Tuzla - Hipokrat vise ne "stanuje" ovde…

Moj sin Denis

MENE nista vise od njih ne moze iznenaditi.

Klinički centar Tuzla

Zato što nije mogla platiti bolničke troškove

Deset dana nosila mrtvu bebu u stomaku

Doktorica je nazvala telefonom direktora, rekla mu je kakav je slučaj u pitanju, na što je on odgovorio: Ako nema knjižicu ona je za nas stranac i mora da plati. Ako ima te pare možete je završiti, ako ne – neka ide kući. I otišla sam kući. Jednostavno – samo umrijeti

Autor Branka Mrkić-Radević   

Srijeda, 30 Studeni 2011 13:23

http://imageshack.us/photo/my-images/822/dsc0721r.jpg/
Foto: Žurnal

Deset dana je Senada Alimanović u stomaku nosila mrtav fetus jer tuzlanski ljekari nisu željeli da joj pomognu dok ne donese uplatnicu na 980 KM. Senada ima 31 godinu i sa suprugom i dvije kćerke živi u naselju Poljice u lukavačkoj opštini. Sa trećim djetetom bila je, prema vlastitoj procjeni, trudna pet mjeseci. Priča koja je ispričala za Žurnal govori o nehumanosti tuzlanskih ljekara i nemoći bračnog para od koje se ledi krv u žilama, a odigrala se u avgustu ove godine. Kako Senada nema zdravstveno osiguranje ljekaru nije ni išla – novca za preglede nije imala.

Na odlazak u lukavački dom zdravlja natjeralo ju je krvarenje. Doktorica u Domu zdravlja nakon ultrazvučnog pregleda konstatovala je kako mora hitno na kliniku u Tuzlu:

- Doktorica Morankić me pregledala iako nisam imala knjižicu, napravila je ultrazvuk. Rekla je kako bebi više nema pomoći i dala mi uputnicu da idem pothitno na Gradinu, u bolnicu u Tuzlu. Došla sam na Gradinu, oni su me prihvatili, stavili na ultrazvuk i vidjeli šta je - ispričala je za Žurnal.

Umjesto pomoći dobila je odbijenicu:

-Doktorica nam je rekla: Evo vam broj žiro-računa, uplatite 980 KM pa dođite s uplatnicom. Rekla sam da tog novca nemam. Ona je kao i bila voljna da mi pomogne, jer ja sam nosila to mrtvo dijete u sebi, pošlo je da istruhne. Nazvala je telefonom direktora, rekla mu je kakav je slučaj u pitanju, na što je on odgovorio: Ako nema knjižicu ona je za nas stranac i mora da plati. Ako ima te pare možete je završiti, ako ne – neka ide kući. I otišla sam kući. Jednostavno – samo umrijeti. Nemaš šta drugo.

Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla je prof. dr. Elmir Čičkušić, specijalist patološke anatomije, doktor medicinskih nauka, vanredni profesor na predmetu Patologija Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli i šef Katedre za medicinsku dijagnostiku i molekularnu medicinu Medicinskog fakulteta tuzlanskog univerziteta.

Direktor kao Bog

Za razliku od Senade koja slaže samo grubu konstrukciju priče, njen suprug Nazif pamti i detalje. Poražavajuće:

-Kad je izašla sa pregleda počela je plakati i kaže mi: Beba je mrtva. Ukočio sam se, nisam znao kome da se obratim. Kad smo došli u bolnicu pitaju gdje je zdravstvena. Kažem, nemam, nisam na birou, bacili su me s biroa jer sam demobilisani borac. Kaže doktorica: Evo broj žiro-računa, uplatite pa dodjite. Zahvat košta 980 maraka a nakon toga trebalo bi platiti i boravak u bolnici. Koliko će ostati, zavisi. I još su mi rekli: Ako mislite svojoj ženi dobro, donesite novac.

Nisu imali od koga pozajmiti novac ni nešto što bi prodali.

Nazif je u potrazi za novcem otišao u tuzlanski Resursni centar a kasnije i u OSCE, s kojim je sarađivao putem NVO-a u kojem je povremeno radio:

-Rekli su: Skupit ćemo koliko možemo. Dva-tri dana sam čekao i ništa. Kasnije sam od OSCE-a dobio 120 KM. Nisam znao šta da radim, ona je kući plakala, previjala se od bolova, i dalje je krvarila. Opet smo otišli na Gradinu i oni su opet konstatovali isto, kažu – malo smo je očistili – neće toliko krvariti ali će imati bolove.

Drama je trajala desetak dana. Nazif i Senada za Žurnal se prisjećaju da su u KCU Tuzla odlazili su nekoliko puta tražeći način za plaćanje zahvata. Sve to vrijeme Sabina je bila životno ugrožena a iz izjava tuzlanskih ljekara jasno je da su toga i oni bili svjesni. Suosjećanja, ipak, nije bilo, nastavlja Nazif:

-Daj, kažem, spasite ženu, platit ćemo, vratićemo, kako dobijemo neke parice vratićemo, nećemo ostati dužni ni marke. Ne, ne, kaže, kad sve platite onda. To je bila odluka direktora i protiv njegove volje niko nije smio ništa učiniti iako je ova doktorica bila voljna da nam pomogne. Svaki put su samo odmahivali glavama i govorili – prvo platite.

Spas u Doboju

Senada se, kako sama kaže, “vucarala deset dana po kući” u užasnim bolovima. Zbog toga, kad se ukazala prilika za rješenje, moralnih dilema nije bilo:

-Evo, priznajem, prevarila sam državu. Uzela knjižicu od svoje snahe i otišla u Doboj da mi pomognu. Morala sam slagati da se spasim svojoj djeci. Tu su me prihvatili i sredili i ostala sam živa. Rekli su mi: Da nisi došla za dva sata podlegla bi. A kad sam se oporavila bilo mi je ko da sam se tek rodila šta sam sve preživjela.

I Nazif je, dotad nemoćan, znao da drugog rješenja nema:

-Imali smo 150 maraka i spremimo se i odemo u Modriču u dom zdravlja. Veče prije smo nazvali glavnog doktora i rekao nam je da ponesemo knjižicu i da ćemo sve srediti. Ponijeli smo snahinu knjižicu. Pita doktor: Gdje je supruga? Znao je čovjek o čemu se radi, znao je da nije njena knjižica, znao je sve, sigurno, ali je bio čovjek da bi spasio život.

Dobili su uputnicu i otišli u Doboj:

-Na primanju u Doboju traže lične, mi kažemo da smo zaboravili ali smo imali uputnicu i na primanju kad su vidjeli stanje odmah su je odveli na sto. Bila je na operaciji 3 i po sata, a onda je došla glavna doktorica i kaže meni: Dobro će ti biti žena, Nazife, uredu je, sve će biti dobro. Izašao glavni doktor, kaže meni: Da za dva sata niste došli ovdje podlegla bi. Znaš šta su klisure krvi i gnoja, krv bi joj se zatrovala, Nazife. Htio sam da mu se zahvalim, rekao sam mu: Doktore, ne mogu da vam opišem koliko sam vam zahvalan, spasili ste moju suprugu za mene i moje dvoje djece. Kaže on: Ništa se ne brini, sve je uredu, ovo nek bude ovako i ništa mi ne trebaš davati ni plaćati. Samo pozovite suprugu da se ne bi izgubila jer ja ovakav slučaj nisam vidio dosad.

I Nazif i djevojčice čekali su Senadu ispred sobe ali ona satima nije mogla da se probudi. Kad se konačno javila na telefon Nazif joj je rekao:

-Ustani, gledaj svoje curice, plaču ti – rekao sam joj kako bih je trznuo. Ustala je, izašla i otišli smo kući kad je došla do sebe. Sve je bilo uredu, dobili smo recept, 85 km tabletice, kupili smo ih. Kad smo došli kući, počela je plakati. Ali svaki dan, malo pomalo, došla je sebi. Bila je sve bolja. A ja sam joj, pošto sam dobio i tih 120 KM od OSCE-a kupio sok od borovnice, onaj dobri, pošto je puno krvarila, barem da ne bi tu vodu pila.

Na kontrolu Senada nije nikada otišla – tuzlanskim ljekarima, kaže za Žurnal, više nikada neće.

http://imageshack.us/photo/my-images/805/cickusic.jpg/
prof. dr. Elmir Čičkušić (Foto: TIP.ba)

Da je Senada umrla, našao bih direktora...

-Morali smo nešto učiniti, morali smo je spasiti. Ne znam ni danas ko je direktor bolnice u Tuzli, ali ko je da je – sram ga bilo.

Sve se, slažu se, u nesreći dobro i završilo. A Nazif dodaje:

-Da ti samo još nešto kažem jer ja sam sebi to bio očitovao u glavu: da mi je žena podlegla, morao bih otići u Gradinu i prvo direktora naći a zatim sve ono ginekologa što ima tamo. I onda sebi presuditi jer mi života poslije više ne bi bilo. Bez nje a i nakon što bih to uradio.

Sve bi, uvjereni su, ipak bilo drugačije da nisu Romi, siromašni i diskriminisani:

-Četiri godine sam bio na liniji i nikada osim duše i poštenja nisam dijelio ljude. Čak nisam ni ubijati htio. Koliko puta pored mene prođe četnik dok sam u rovu a ja ništa a ni on ništa: ne diram te - ne diraj me. Pa ja. A sad, u miru, smatraju Romi smo... samo gledaju interes stranaka i vjera. Čim dođem sa curicama i suprugom tamo, u bolnicu, odmah: Ajte svi napolje, osim Senade, nema djece ovdje. A hiljadu djece u Gradini, samo naša ne mogu. Bilo bi ovo sve, 100 posto, drugačije da nismo Romi.

I Senada je često svjedočila neugodnim situacijama:

- U Lukavcu su dobri doktori i svaki put kad je djevojčicama nešto trebalo primali su ih. A u Tuzli ko da stoku drže, htjeli su da me puste da umrem. Da su dobri ne bi dozvolili da ja budem u takvoj opasnosti. Znači, ako je para spasiće te, a 'vako, ako nemaš dobar džep, ne možeš ni otići doktoru.

Zato Nazif tvrdi kako je diskriminacija prema Romima mnogo izraženija u Federaciji BiH:

-U Doboju nas niko nije napolje istjerao. Eto, mi nismo iz RS-a, iz Federacije smo, a ja se zahvaljujem u ime svih naroda Republici Srpskoj na iskrenosti i duši koju su nama dali. Zahvaljujem se na životu moje žene koji su nam poklonili. Što su nam je vratili.

(zurnal.info)

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2191 : 01.12.2011. 20:52 »
Cestitke novinarki "Zurnal"-a Branki Mrkić-Radević na profesionalnosti!
Uvek treba cuti i drugu stranu, citiram deo : "U skladu sa propisima Ustanove, na osnovu navoda u Vašem tekstu objavljenom u online magazinu Žurnal, biti će ispitane sve okolnosti vezane za tretman gospođe Senade Alimanović u JZU Univerzitetski klinički centar Tuzla, i na osnovu utvrđenih činjenica će se donijeti odgovarajuća odluka o daljnjem postupanju."
Zasto sam citirala bas ovu izjavu direktora UKC-a?
Eto, ja cekam vise od 6 GODINA upravo TO : ISPITIVANJE okolnosti smrti moga sina i donosenje ODGOVARAJUCIH ODLUKA! Da su tako postupili (istina - prethodni menadzment) ne bi bilo TUZBE...
Uostalom, iz kompletnog teksta se vidi da "zaista" zivimo u drzavi "za coveka"!

UKC TUZLA
Država za nečovjeka

Sramni spisak institucija koje su znale za šokantni slučaj Senade Alimanović

Dok traje istraga u UKC Tuzla, treba skrenuti pažnju na još jednu nevjerovatnu činjenicu u ovom slučaju. Za slučaj Senade Alimanović već mjesec dana znaju sva kantonalna ministarstva zdravstva, Ministarstvo zdravstva Federacije BiH, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, Gender centar Federacije, Vijeće nacionalnih manjina BiH i Odbor za zdravstvo Parlamenta FBiH

Autor Branka Mrkić-Radević 

Četvrtak, 01 Prosinac 2011 11:10

Nakon što je u prvom tekstu o Senadi Alimanović (1981.) iz lukavačkog naselja Poljice objavljena njena priča o uskraćivanju ljekarske pomoći u Kliničkom centru u Tuzli, Žurnal u današnjem tekstu donosi i izjavu prof. dr. Elmira Čičkušića, direktora UKC Tuzla:

- Za gospođu Senadu Alimanović nikada me niko nije kontaktirao niti telefonski zvao, niti sam, niti bih, ikada dao izjavu ili nalog koji je naveden u tekstu objavljenom u magazinu Žurnal. U Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla se godišnje pruži na hiljade usluga neosiguranim licima. Za samo prvih devet mjeseci ove godine neosiguranim licima je pruženo zdravstvenih usluga u vrijednosti 2.028.100 KM. Iako ova sredstva nisu uplaćena prije pružanja zdravstvene usluge, a gotovo u potpunosti nisu i neće biti refundirana nakon usluge, ove su se zdravstvene usluge u našoj Ustanovi uvijek pružale i pružat će se. Prema tome, ni gospođa Senada Alimanović se nije smjela i ne smije tretirati drugačije, kaže direktor Čičkušić za Žurnal.

http://imageshack.us/photo/my-images/827/dsc0721copy.jpg/
Senada Alimanović (Foto: Žurnal)

O tome da li su tuzlanski ljekari čuli za ovaj tragični slučaj, govori u prilog i dio Senadine priče koji nismo objavili u prvom dijelu teksta:

- Vratila sam se kući i sve je bilo uredu. Kasnije su mi došli na vrata iz Udruženja i bolnice i rekli: Hajde, Senada, idemo da te vodimo, da to riješimo. Vjerovatno su se uplašili jer su čuli za taj slučaj. Došli su da me odvedu ali ja nisam htjela ići jer su me već sredili u Doboju. I šta hoće sad više ovi, drob da mi vade?

Iako direktor Čičkušić tvrdi kako Senada nije imala uputnicu, novinari magazina Žurnal prilikom boravka u Poljicama lično su vidjeli uputnicu koju je 5.5.2011. potpisala doktorica u lukavačkom domu zdravlja Meliha Morankić:

-Podaci iz protokola Prijemne ambulante Klinike za ginekologiju i akušerstvo pokazuju kako je Senada Alimanović iako je došla bez bilo kakve dokumentacije i uputnice, 9. maja ove godine pregledana u prijemnoj ambulanti, urađen joj je ultrazvučni pregled, postavljena dijagnoza Blighted ovum (Bezplodna trudnoća), upućena je na Dnevnu hirurgiju gdje je u skladu sa važećim stavovima struke trebalo izvršiti intervenciju, eksplorativnu kiretažu, dat savjet i navedeno da ukoliko dođe do bilo kakvih tegoba da se odmah javi u Kliniku za ginekologiju i akušerstvo. Za ove usluge nije izvršena nikakva naplata. U protokolima nakon toga ne postoje zapisi o njenom dolasku, pregledu ili intervenciji u bilo kojoj ambulanti Klinike za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, objašnjava.

Također navodi da o vrsti i trajanju pruženih zdravstvenih usluga odlučuje isključivo postupajući ljekar, iako je Senadi jasno rečeno kako direktor ne odobrava zahvat bez osiguranja ili plaćanja usluge.

Za Žurnal prof. dr. Čičkušić potvrđuje kako će biti ispitane “sve okolnosti vezane za tretman gospođe Senade Alimanović u JZU Univerzitetski klinički centar Tuzla, i na osnovu utvrđenih činjenica će se donijeti odgovarajuća odluka o daljem postupanju.” Kompletne odgovore direktora Čičkušića donosimo u izdvojenom dijelu teksta.

Za Senadin slučaj znala su brojna ministarstva i Gender centar FBiH

Dok traje istraga u UKC Tuzla, treba skrenuti pažnju na još jednu nevjerovatnu činjenicu u ovom slučaju. Za slučaj Senade Alimanović već mjesec dana znaju:

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH

Ministarstvo zdravstva Federacije BiH

Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo

Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona

Ministarstvo zdravstva Zeničko-dobojskog kantona

Ministarstvo zdravstva Srednjobosanskog kantona

Ministarstvo zdravstva Zapadnohercegovačkog kantona

Ministarstvo zdravstva Unsko-sanskog kantona

Ministarstvo zdravstva Hercegovačko-neretvanskog kantona

Ministarstvo zdravstva Posavskog kantona

Ministarstvo zdravstva Kantona 10

Ministarstvo zdravstva Bosansko-podrinjskog kantona

Gender centar Federacije BiH

Vijeće nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine

Odbor za zdravstvo Parlamenta Federacije BiH .

Ovim institucijama je Ured ombudsmena BiH 9.11.2011. uputio izvještaj u kojem se obrazlaže slučaj Senade Alimanović i potvrđuje njena priča. Institucijama je također izdata preporuka da u roku od 90 dana izvijeste o poduzetim mjerama. Činjenica da direktor UKC Tuzla do upita Žurnala “nikada nije čuo za slučaj Senade Alimanović” jasno upućuje na zaključak da niko od nabrojanih institucija nije našao za shodno pozvati kliniku ili posjetiti Senadu. Toliko o poduzetim akcijama.

Institucija Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine žalbu je primila od udruženja ''Zemlja djece'' iz Tuzle, zbog, kako su naveli uskraćivanja zdravstvene zaštite S. A. iz Lukavca, licu slabog imovnog stanja i pripadnici romske nacionalne manjine u toku trudnoće, zbog, kako su naveli, činjenice da nema zdravstveno osiguranje, stoji u preporuci:

“Naime, prema informacijama koje je Institucija ombudsmena dobila od podnosioca žalbe u slučaju S.A. je u toku trudnoće došlo do komplikacija koje su rezultirale smrću fetusa, S.A. se nakon saznanja te činjenice obraćala zdravstvenim ustanovama na području Tuzlanskog kantona u svrhu izvođenja zahvata kojim bi fetus bio uklonjen, kako bi se spriječile dalje zdravstvene komplikacije. Prema informacijama podnosioca žalbe, S.A. je uskraćen taj zahvat, odnosno navedeno joj je da nije zdravstveno osigurana, te da iz tih razloga ne može se pristupiti izvođenju tog zahvata. Podnosioci žalbe naveli su da to predstavlja kršenje prava koja proizlaze iz zakona koji uređuju oblast zdravstvene zaštite i međunarodnih konvencija kojima je Bosna i Hercegovina pristupila. ”

Jasno se u preporuci kaže i:

“Ombudsmeni Bosne i Hercegovine smatraju da je u konkretnom slučaju došlo do diskriminacije žena koje pripadaju ranjivim grupama, u ovom slučaju pripadnica romske nacionalne manjine, zbog nemogućnosti da S.A. pravovremeno dobije adekvatnu njegu s obzirom na stanje u kojem se nalazila. Vlasti u Federaciji BiH s obzirom da nisu adekvatno iskoordinirale svoje aktivnosti i omogućile provođenje normativnog okvira koji uređuje oblast zdravstva, dovele su istu u diskriminirajući položaj. ”

IZJAVA PROF. DR. ELMIRA ČIČKUŠIĆA, DIREKTORA JZU UKC TUZLA

http://imageshack.us/photo/my-images/707/cickusic.jpg/
Elmir Čičkušić (Foto: TIP.ba)

Za gospođu Senadu Alimanović nikada me niko nije kontaktirao niti telefonski zvao, niti sam, niti bih, ikada dao izjavu ili nalog koji je naveden u tekstu objavljenom u magazinu Žurnal. U Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla se godišnje pruži na hiljade usluga neosiguranim licima. Za samo prvih devet mjeseci ove godine neosiguranim licima je pruženo zdravstvenih usluga u vrijednosti 2.028.100 KM. Iako ova sredstva nisu uplaćena prije pružanja zdravstvene usluge, a gotovo u potpunosti nisu i neće biti refundirana nakon usluge, ove su se zdravstvene usluge u našoj Ustanovi uvijek pružale i pružat će se. Prema tome, ni gospođa Senada Alimanović se nije smjela i ne smije tretirati drugačije.

Određivanje hitnosti pružanja zdravstvenih usluga osiguranim i neosiguranim licima, kao i pružanje zdravstvenih usluga neosiguranim licima je definisano Politikama i procedurama Ustanove koje su donesene 2006. („Razvrstavanje i prijem pacijenata po stupnju hitnosti-trijaža“), odnosno 2009. godine („Pružanje zdravstvenih usluga neosiguranim licima“) u kojima je između ostalog navedeno:

Ustanova pruža zdravstvene usluge hitnog zbrinjavanja svim licima, bez obzira da li imaju ili ne zdravstveno osiguranje.

Zdravstvene usluge, koje imaju karakter hitnog zbrinjavanja, pružaju se u okviru prijemne amublante/dnevne bolnice/dnevne hirurgije/hospitalizacije, izborom najpogodnijeg i racionalnog načina pružanja zdravstvene usluge.

Zdravstvene usluge, koje imaju karakter hitnog zbrinjavanja, pružaju se neosiguranom pacijentu sve dok po procjeni nadležnog ljekara postoji opasnost po život/ozbiljno ugrožavanje zdravlja pacijenta.

Ukoliko pacijent nije u mogućnosti platiti troškove zdravstvene usluge, medicinska sestra-tehničar mu daje da potpiše Izjavu da će naknadno izvršiti plaćanje izvršene usluge.

Prema naprijed navedenom vršenje zdravstvene usluge hitnog zbrinjavanja nije uslovljeno plaćanjem prije njenog izvršenja. Također, o potrebi hitnog pružanja zdravstvene usluge isključivo odlučuje nadležni ljekar i sve aktivnosti i odluke u tom dijelu se donose na nivou nadležne klinike. Stepeni hitnosti za djelovanje u navedenoj Proceduri su određeni kao „život ugrožen/jako hitan“ gdje se intervencija pruža odmah, ili najviše u roku 15 minuta; „hitan“ gdje se intervencija pruža što je moguće prije, a najviše u roku 1 sata; i „nije hitan“ gdje se intervencija pruža unutar nekoliko sati. Unutar ovih vremenskih granica moraju se pružiti usluge i u hitnim stanjima u ginekologiji i akušerstvu.

Ukoliko se neosiguran pacijent javi u Ustanovu bez uputnice, prije pružanja usluga ordinirajući/dežurni ljekar otvara uputnicu. Podatak da je usluga (pregled, intervencija, operacija...) pružena neosiguranom pacijentu ordinirajući/dežurni ljekar je obavezan evidentirati u Protokol. Prema podacima iz protokola Prijemne ambulante Klinike za ginekologiju i akušerstvo gospođa Senada Alimanović je, iako je došla bez bilo kakve dokumentacije i uputnice, 9. maja ove godine pregledana u prijemnoj ambulanti, urađen joj je ultrazvučni pregled, postavljena dijagnoza Blighted ovum (Bezplodna trudnoća), upućena je na Dnevnu hirurgiju gdje je u skladu sa važećim stavovima struke trebalo izvršiti intervenciju, eksplorativnu kiretažu, dat savjet i navedeno da ukoliko dođe do bilo kakvih tegoba da se odmah javi u Kliniku za ginekologiju i akušerstvo. Za ove usluge nije izvršena nikakva naplata. U protoklima nakon toga ne postoje zapisi o njenom dolasku, pregledu ili intervenciji u bilo kojoj ambulanti Klinike za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla.

Prema svemu naprijed navedenom, do Vašeg upita u vezi sa tekstom u magazinu Žurnal, nisam znao za gospođu Senadu Alimanović, niti sam dao, niti bih ikada dao nalog koji je u njemu naveden. Pružanje usluga neosiguranim licima sa hitnim stanjima koja ugrožavaju život i zdravlje je obavezno u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla i ne smije biti uslovljeno ili odloženo plaćanjem. O vrsti i trajanju pružanja zdravstvenih usluga odlučuje isključivo nadležni ljekar. Postupanje u ovim slučajevima je u Ustanovi uređeno odgovarajućim Politikama i procedurama (čiji su dijelovi naprijed navedeni), a koje su odobrene od direktora Ustanove i obavezne su za svo osoblje na koje se procedura odnosi.

U slučaju da je zbog nepostupanja po pravilima struke i važećim propisima Ustanove došlo do neželjene posljedice po zdravlje i život pacijenta, Ustanova bi bila odgovorna u skladu sa važećim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti (“Službene novine Federacije BiH”, broj 29/97 i 7/02).

U skladu sa propisima Ustanove, na osnovu navoda u Vašem tekstu objavljenom u online magazinu Žurnal, biti će ispitane sve okolnosti vezane za tretman gospođe Senade Alimanović u JZU Univerzitetski klinički centar Tuzla, i na osnovu utvrđenih činjenica će se donijeti odgovarajuća odluka o daljnjem postupanju.

prof. dr. Elmir Čičkušić, direktor JZU UKC Tuzla

Vise :
(zurnal.info)

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2192 : 01.12.2011. 20:59 »
A sta na istu temu pise Edin Skokic u "Nezavisnim novinama"...
On se setio i nedavne afere bas na ginekologiji UKC-a...zanimljiva koincidencija, zar ne?

Optužuje osoblje UKC Tuzla: Tvrdi da je mrtav fetus nosila danima

http://imageshack.us/photo/my-images/829/slikacphp.jpg/
Edin Skokić - 01.12.2011 18:53

TUZLA - Senada Alimanović (31) iz Poljica, kod Lukavca, tvrdi da je u petom mjesecu trudnoće doznala da nosi mrtav fetus, ali je tuzlanski ljekari nisu htjeli operisati dok ne uplati 980 KM.

Njena šokantna ispovijest je uzburkala strasti u Univerzitetsko-kliničkom centru (UKC) Tuzla, koji je u posljednje vrijeme prepoznatljiv po aferama raznih vrsta, a sve manje po profesionalnim dostignućima osoblja.

"Ultrazvukom je utvrđeno da nosim mrtvo dijete. Iz Doma zdravlja Lukavac hitno su me uputili na UKC Tuzla, gdje sam ponovo stavljena na ultrazvuk i gdje je konstatovano isto. Rečeno mi je da moram uplatiti 980 KM da bi obavili operaciju, a potom je doktorica kontaktirala sa generalnim direktorom, koji je rekao da moram platiti troškove operacije, jer nemam knjižicu", govori Alimanovićeva.

Sve se to, kaže, dogodilo u avgustu ove godine. Njen nevjenčani suprug Nazif kaže da su u UKC dolazili desetak dana u vrijeme kada je ona bila životno ugrožena, ali da joj ljekari nisu htjeli pomoći bez uplate.

"Pokušao sam na raznorazne načine obezbijediti novac, ali nisam uspio. U OSCE-u su mi sakupili 120 KM, ali to nije bilo dovoljno za zahvat", govori Nazif.

Noćna mora Alimanovićeve, koja tvrdi da je desetak dana krvarila i da se previjala od bolova, okončana je u Doboju, tako što je ona uzela zdravstvenu knjižicu svoje snahe.

"Morala sam to uraditi zbog svojih dvoje maloljetne djece. Ljekari u Doboju su mi rekli da sam stigla u posljednji čas. Da sam zakasnila samo dva sata, bila bih mrtva", kroz suze priča ona.

O optužbama je danas progovorio i direktno prozvani generalni direktor UKC Tuzla Elmir Čičkušić. U nekoliko navrata Čičkušić je konstatovao da ga niko nikada nije zvao, niti je na bilo koji način kontaktirao s njim u vezi s liječenjem Alimanovićeve. Čičkušić, analizom protokola sa klinika i ambulanti, kaže da je Alimanovićeva posljednji put u UKC-u boravila 9. maja ove godine, iako ona tvrdi da se sve navedeno dogodilo u avgustu.

"Ona je na Kliniku za ginekologiju i akušerstvo došla 9. maja s uputnicom Doma zdravlja Lukavac. Bez obzira što je neosigurana osoba, ona je pregledana, obavljen je ultrazvučni pregled i postavljena dijagnoza. Utvrđeno je da je riječ o besplodnoj trudnoći u ranom stadiju, te joj je data uputa da se javi u dnevnu hirurgiju Klinike za ginekologiju i akušerstvo. U nalazu koji joj je izdat navedeno je da se hitno javi ljekarima ukoliko dođe do pogoršanja njenog zdravstvenog stanja. Uvidom u kasniju dokumentaciju utvrdili smo da više nikada nije bila na Klinici za ginekologiju i akušerstvo", kaže Čičkušić.

Dodaje da nema "sporne fakture" od 980 KM koju pominje Alimanovićeva, te kaže da bi zahvat koji je u tom trenutku bio potreban pacijentici koštao 214 KM.  Na koncu tvrdi da neće ulaziti u analizu da li Alimanovićeva govori istinu ili ne, niti će moralnu i profesionalnu satisfakciju tražiti na sudu, bez obzira što je njemu i ustanovi na čijem je čelu nanijeta ogromna šteta.

Seksualno uznemiravanje

Prethodna afera na UKC Tuzla odnosila se na Zlatana Fatušića, direktora Klinike za ginekologiju i akušerstvo, kojeg je šest uposlenika te klinike optužilo za, između ostalog, seksualno uznemiravanje. U njegovu odbranu stali su drugi ljekari i osoblje UKC Tuzla, a nastavljena je interna istraga.

Nezavisne novine

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2193 : 01.12.2011. 21:19 »
E, da, dobar tekst Nezira Corbica, dobar!
Ko nam je kriv...

Ko vam je kriv: Tvrtko ni kriv ni dužan

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2194 : 02.12.2011. 21:32 »
Konacno, malo je provirilo svetlo na kraju tunela (pravosudnog)!
Hoce li sudija imati neprijatnosti?
Sta ce reci Branko Peric u svojim kolumnicama?
Ipak je IZGUBIO njegov KOLEGA SUDIJA, tacnije bivsi predsednik ovog istog banjaluckog suda koji mu nije bio naklonjen (cudo!) i bivseg OMBUDSMENA (zamislite!!) za ljudska PRAVA!
Izgubio je Vito zvani "metak u celo"!
Cestitam Damire Kaletovicu!
Svaka cast sudiji! 
Da, Kaletovicu, slazem se : "Mediji su osnov svakog demokratskog drustva"...
A ti Bakire bogami ne ides dalje "u ratu protiv mafije" kako kazes, naprasno si se zaustavio bas sada kada je SDP na vlasti.

VIDEO/OSNOVNI SUD U BANJOJ LUCI ODLUČIO:
Iako je Tužilaštvo učinilo sve da novinar bude osuđen, Damir Kaletović oslobođen optužbi!

Utorak | 22.11.2011.
http://imageshack.us/photo/my-images/847/4ceded18741582aae0500e5.jpg/

Banjalučki osnovni sud izrekao je danas oslobađajuću presudu uredniku Federalne TV Damiru Kaletoviću, kojeg je optužnica teretila da je u službenoj kancelariji tadašnjeg ombdusmena za ljudska prava Vitomira Popovića, uprkos odbijanju intervjua, bez najave sagovorniku, snimio njihov neslužbeni razgovor, a zatim ga zloupotrijebio

- Podizanje optužnice u ovom slučaju i procesuiranje, direktan je udar na medijske slobode i pravo govora. U apsurdnoj situaciji,  novinar se našao na optuženičkoj klupi zbog svog posla, i to onog dijela u kojem je zadokumentirao i objavio prijetnju tadašnjeg ombudsmena za ljudska prava Vitomira Popovića, javlja FTV.

Popović je, podsjećamo, šokirao javnost, izričući prijetnju metkom u čelo Kaletoviću. Do danas se čeka da optužnica protiv Popovića bude potvrđena, a prijetnje sankcionirane.

U izjavi za DEPO PORTAL, urednik TV programa i multimedije FTV-a, Bakir Hadžiomerović, kratko je prokomentirao oslobađajuću presudu:

- Iako je Tužiteljstvo Osnovnog suda u Banjaluci učinilo sve da novinar bude osuđen, mudrošću sudije to je izbjegnuto. Tokom čitavog procesa Damir Kaletović se držao dostojanstveno, kao i naš odvjetnik Nikica Gržić, a mi, nakon svega, nastavljamo borbu prtoiv mafije i nadamo se da će naš slučaj biti podstrek ostatku medijskog esnafa u BiH da se bori na isti način. 

Podsjećamo, Kaletovića je optužnica Okružnog tužilaštva u Banjoj Luci teretila da je 28. septembra 2007. godine na adresi institucije Ombdusmena BiH u Banjoj Luci, u službenoj kancelariji tadašnjeg ombdusmena za ljudska prava Vitomira Popovića, uprkos odbijanju intervjua, bez  najave sagovorniku, snimio njihov neslužbeni razgovor, a zatim ga zloupotrijebio, izvlačeći razgovor iz konteksta i emitirajući samo određene dijelove snimka.

http://www.youtube.com/watch?v=i6LrwRN2FeQ&feature=player_embedded#

VEZANI TEKST:
BANJALUČKI OSNOVNI SUD/ ZAVRŠEN DOKAZNI POSTUPAK U SLUČAJU 'KALETOVIĆ-POPOVIĆ': Svjedočio Bakir Hadžiomerović: 'Zbog javnosti bih snimak, uprkos svemu, ponovo objavio!'

(Federalna.ba, DEPO PORTAL, Bl!n)

"Tu su bili pripravnici..." - super, imali su sta nauciti!
"Vitomir Popović nije došao. Kamo sreće da smo se još jednom susreli. Ali, tu su bili pripravnici sa Pravog fakulteta na kojem je on dekan", kaže Kaletović te dodaje kako je ova odluka mnogo važnija od samog procesa.

Svaka cast sudijo Stanko Blagic!
Podignuta je optužnica i protiv Popovića, ali se ona šest mjeseci "kiselila" u ladicama. Međutim, i tu bi se mogao desiti preokret. Naime, prema Kaletovićevim riječima, dan prije izricanja oslobađajuće presude njemu, banjalučki sud je potvrdio optužnicu protiv Popovića.
-Ova odluka suda, odnosno sudije Stanka Blagića, vraća vjeru u kompletno pravosuđe RS i BiH, ali i staje iza medijskih sloboda. Ovo nije bilo samo suđenje meni, već svim novinarima-kazao je Kaletović za bportal.ba.

Ma naravno, gde bi Vito bio kriv! Jos pred svojim (do juce) "podanicima" kojima je bio sef, tj. predsednik ovog istog suda!
Da ne spominjemo njegovu funkciju Ombudsmena za ljzdska prava koji bi novinara "metkom u celo"!
Bas me zanima presuda...

Nisam kriv!

Vitomir Popović, bivši ombudsmen za ljudska prava Bosne i Hercegvine i sadašnji dekan banjalučkog Pravnog fakulteta, pred Osnovnim sudom Banja Luka izjasnio se da nije kriv po optužnici Banjalučkog tužiteljstva zbog prijetnje smrću upućene uredniku Federalne televizije Damiru Kaletoviću.

02.12.2011 17:40

http://imageshack.us/photo/my-images/42/24172865.png/

Popović je pred sudom negirao sve navode iz optužnice, tvrdeći da ona, kako je rekao, predstavlja običnu konstrukciju, da je pravno neutemeljena, s ciljem da diskreditira njega kao ličnost. Podsjećamo, Popović je šokirao javnost izričući prijetnju metkom u čelo uredniku Damiru Kaletoviću.

Nedavno je banjalučki Osnovni sud izrekao oslobađajuću prvostupanjsku presudu u slučaju Damira Kaletovića  i tako je nakon više od godinu dana proces, koji je javnost okarakterizirala besmislenim, okončan. Apsurdno je da se novinar našao na optuženičkoj klupi zbog svog posla, i to onog dijela u kojem je dokumentirao i objavio prijetnju  Popovića.

Pogledajte šta je danas pred Osnovnim sudom u Banjoj Luci Vitomir Popović kazao o optužnici

federalna.ba

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2195 : 02.12.2011. 21:51 »
Konacno "Robot" i u nasem selu!

Otvoren Robot centar u Tuzli

Petak, 02 Decembar 2011 16:06 | Autor Selma Jatić

http://imageshack.us/photo/my-images/812/roboz20zgrada.jpg/

Danas je u Tuzli svečano otvoren novi poslovno – prodajni – stambeni centar Robot –Tuzla. Objekat se prostire na površini od 13 hiljada kvadratnih metara na najatraktivnijoj lokaciji u naselju Solana sa 200 parking mjesta.

Pored ostalih sadržaja stanovnicima Tuzle ponudiće hipermareket, odjel tekstila i igračaka, odjel akustike i malih kućanskih aparata, salon bijele i smeđe tehnike, salon sanitarija i opreme za kupatila, salon namještaja, vrtnog programa, posuđa i robe široke potrošnje.

Slogan ''Robot – mjesto najbolje porodične kupovine'' pokušat će opravdati i u Tuzli, budući da je ovo 15 objekat  poslovno-prodajne mreže raširene širom Bosne i Hercegovine.

Planirano je da 100 građana sa područja općine Tuzla i okoline u novom objektu dobije posao, što je veliki doprinos smanjanju trenutne nezaposlenosti u našem kantonu.

RTV Slon - SLIKE

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2196 : 03.12.2011. 21:58 »
Eh, eh, jedan KONJ je trenutno vazniji!

Tuzla: Peticija za izradu skloništa za životinje

objavljeno: 03. 12. 2011

http://imageshack.us/photo/my-images/802/peticijaaziltuzla01.jpg/

Na gradskom korzou u Tuzli danas je počelo potpisivanje peticije kojom se od nadležnih organa vlasti zahtijeva izgradnja skloništa za žiotinje u ovom gradu po, propisima donesenim  Zakonom o zaštiti i dobrobiti životinja Ustava Bosne i Hercegovine.

Organizatori potpisivanja peticije su članovi Udruženja za zaštitu životinja “Regnum animalia” iz Tuzle. Današnji odziv je bio zadovoljavajući, jer je podršku zahtjevu da se u Tuzli izgradi i održava azil za životinje, za dva sata potpisalo blziu 400 građana.

Nakon toga peticiju će proslijediti Općinskom vijeću Tuzla i načelniku Jasminu Imamoviću.

Valja reći da ovo nije prva i jedina peticija pokrenuta s ciljem zaštite i smještaja životinja, ali je općinska vlast uvijek od ovog problema okretala glavu. Sam načelnik je od pojedinih aktivista, organizacija i udruženja dobio više pismenih zahtjeva, ali se malo ko sjeća da je odgovrio i na jedno.

Problem smještaja životinja uvijek je guran prema Udruženju “Opstanak”, čiji su aktivisti ili od svega uzimali ličnu korist ili su tretman žiotinja organizovali sukladno sredstvima kojima su raspolagali. Nerijetko su u azilu prijavljivani slučajevi trovanja pasa, a slike nehumanog postupanja prema životinjama obilazile su svijet, stvarajući sliku o Tuzli kao grada u kojem se prema životinjama nehumano postupa. (tl)

Vise slika :
tuzlalive

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2197 : 03.12.2011. 22:09 »
Zanimljivo...nadjoh ovo :

Gasmin 2.wmv

"Jasmin Imamović preko 20 godina vlada Tuzlom, prvo kao opštinski sekretar, od 1990. do 2001., a onda kao načelnik od 2001. do 2012., a možda i dalje. I po tome liči na doživotne vladare tipa Čaušeskua, Saparmurata, Gadafija... U ovom videu Tuzlanski Hajle Selasije predstavlja svoj zdravstveni karton."

Gasmin 1 (TV Tuzlarije)

GAS-MIN MAMOVIĆ
Vidi što drugi ne vide

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2198 : 04.12.2011. 17:22 »
Samo prozivaj Ekreme Avdicu, SVE REDOM!
Kako bi ova drzava cvetala kada bi svako radio SVOJ posao (za koji se kvalifikovao)!
Mutikase i diletante odvojiti kao kukolj iz psenice...ah, ko bi to uradio?
NEMA KO!

Kolumna: Kako lagi stari Gagi

objavljeno: 04. 12. 2011

http://imageshack.us/photo/my-images/94/avdicekrem5150x150.jpg/

Od milja su studenti nazvali svog rektora Gagi, po junaku crtanog filma strašnom Gargamelu. Tako je jedina nam domovina svih mogućih čudesa dobila za rektora Univerziteta u Tuzli junaka iz crtanih filmova. Tepaju mu Gagi, što lagi!

Na primjer, u svojoj biografiji Gagi je lagio da nije radio u Državnoj bezbjednosti Srbije, u Prištini i da nije pratio, analizirao i drukao Albance. Dakako, nije nikakva falinka raditi u tajnoj službi države. Naprotiv! Ali, golema je falinka o tome lagati, oodnosno to prešutjeti u novoj državi, ne kazati joj to, ne ponuditi joj svoje stručne usluge.

Stari Gagi, dakle, lagi što smo znali i ranije i biće na čelu mali lagator velikih nesposobnosti sve dok mu Etički komitet, Senat, Upravni odbor, resorno ministarstvo, Vlada, Skupština ili ne znam ko još, ne kaže da je njegovo ponašanje takvo da ne može izdržati kritiku poželjnog. Može to uraditi i naš «mup jer nije glup». Dobro bi bilo da mu se da na uvid, ako to ne drži u ladici, ono papirče koje potvrđuje da je «rektor Gagi, što malo lagi» sam sebi potpisao, ili podapisao, kako se to pravilno kaže u Donjim Raincima, kraj Međaša i blizu Tojšića kod Kalesije, izbor za docenta. Nije stvar samo u tome već i u flagrantnom kršenju univerzitetskih regula. Naime, nemoguće je da neko dobije zvanje docenta kad na svom Univerzitetu nije proizveo nijednog diplomca! A, da ne govorimo da je to jedini rektoru svijetu, što će mu načelnik tuzlanske općine, zemljačke krvi, moći kandidirati za još jednu Ginis podvalu, kod kojeg niko nije magistrirao ili doktorirao!

Kako «rektor Gagi malo lagi», zgodna je prilika da se na Jala univerzitetu svašta radi a da rektor o tome govori kao riba. Već mjesec dana Gagi nastavlja sa šutnjom o jednom te istom istom problemu koji snažno afirmiše Jala univerzitet kao javnu kuću, da ne kažem intelektualni kupleraj. Riječ je o tome da je grupa čestitih profesora sa Ekonomskog fakulteta na sve važne adrese, od političkih i državnih, pa do univerzitetskih, a time i na najvažniju – rektorovu, poslala dramatičan apel, odnosno zapažanje u kojem, među ostalim, stoji:

»Ovih dana na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli vodi se neviđena kampanja za brzim sticanjem doktorskih radova (predaja prijava do 30. 09. 2011..godine po starim propisima). U toj pohlepi prave se velike gluposti i nanose se neviđene štete Univerzitetu u Tuzli i Ekonomskom fakultetu».

U rečenom javnom pismu grupe profesora sa Ekonomskog fakulteta se citiraju prethodni «naučni» radovi trkača za lakim doktorskim titulama u kojima je navaljano toliko gluposti da se sumnja i u regularnost njihovih već stečenih zvanja. Naravno, pismo je dobila i Nađa Avdibašić-Vukadinović, ministrica nauke, kulture, obrazovanja i sporta u Vladi TK. Kao odgovorna osoba, ministrica je odmah pismo proslijedila rektoru, tačno 8.novembra ove godine. U propratnom aktu, ministrica je napisala:

“Ministrastu su se obratili zaposlenici Ekonomskog fakulteta u Tuzli prigovorom na prijave doktorskih disertacija, koji Vam dostavljam na dalje postupanje obzirom da se radi o pitanjima koja su u Vašoj nadležnosti”.

No, ispostavlja se da se rektor ne miješa u svoj posao kad god nije u pitanju njegov ili interes njemu najbližih. Ili se Gagi isuviše okupio oko propalog porodičnog projekta Univerzitetska biblioteka, ili rodijačkog zvanog agronomija. U saksijama!

A što se tiče projekta: “Bilo kuda, doktor svuda!” pozabavićemo se drugi puta. Tom ozbiljnom antidržavnom projektu, u kojem se ne mogu odreći zasluge rektora Gagija, posvetićemo posebnu, takođe ozbiljnu pažnju. (Piše: Ekrem Avdić)

tuzlalive

Offline nevenkagaragic

• Nesvrstani
« Odgovori #2199 : 04.12.2011. 21:38 »
Prejako...
Slazem se da NIKO nece snositi nikakve sankcije...
Ne slazem se da je presudna bila nacionalna pripadnost (Romkinja), jednostavno : TO JE TAKO!
Novac pokrece ovaj svet, pa tako i zdravstvene radnike, nazalost...Hipokrat je davno proteran i zaboravljen.
O tome govori i ovaj komentar na protest.ba koji sam izdvojila :

"lulu on 02. 12. 2011 at 18:04
Slažem se sa Ann
Nedavno sam imala sličnu situaciju kao i romkinja, spontani i liječnici u Mostaru na SKB su bili očajni, grozni i zli, samo zato što je bio vikend kad sam došla u bolnicu sa bolovima, a zdravstvena, koju imam, mi je slučajno ostala u uredu i nije mi je nitko prije ponedjeljka mogao podići. Doslovno nisu željeli da me pogledaju (iako sam naglašavala da ako treba platit ću, u tom trenutku novac mi je bio najmanji problem) i kad bi sestre prolazile pored mene obraćele su mi se sa Ona Bez Zdravstvenog! Tako da nije problem u fašizmu, bjelčugama i crnčugama, već u tome da ne žele raditi ako imaju bilo kakvu ispriku da ne rade!!!"

Hajmo bjelčuge: cigojner, cigojner…

9:11, 4 Decembar, 2011

Dođe trudna tridesetjednogodišnja Romkinja u Tuzlu…

http://imageshack.us/photo/my-images/684/romi773v.jpg/

“Izgleda da je neka cigančura nosila mrtvu bebu deset dana, pa sad krive ugledne doktore da joj nisu htjeli pomoći. Ko je jebe kad je kokuz, a i cigančura”.

Ima onaj film o pobijenoj djeci Kragujevca u Drugom svjetskom ratu, što su ih Švabe izvele s nastave i pravo pod onaj spomenik što podsjeća na V, gdje su ih uspješno i pobili (spomenik je kasnije izgrađen, da ne bude zabune). U tom filmu ima onaj mali čistač cipela kojeg su svi živi zajebavali - cigojner, cigojner - što pretpostavlja uvredljivo obraćanje pripadniku romske populacije. E, ta scena mi se vazda javi kad ‘dje čujem ili pročitam da su bjelčuge još jednom pokazale svoje pravo lice i onemogućile normalnosti da izbije iz njihovih rasističkih koža.

Trese se internet, ne i ostatak svijeta, od srdžbe zbog idiotluka tuzlanskih ljekara koji su zbog gladi za parama i, uopšte ne sumnjam, gađenja prema “tim prljavim ciganima”, odbili pomoći živom biću koje nema tih veleuvaženih novaca, a uz to je i nekoliko podioka niže od njihove bijele rase. Zaprepaštenje ne jenjava već, čini mi se, treći dan pa i oni do čijeg rezona sam držao, ne libe se i nakon svih ovih predugih godina nepravde, gdje god se nepravda može učiniti, izjaviti zgražanje i po milioniti put se pitati - gdje mi to živimo.

Živimo u Bosni i Hercegovini u kojoj fašizam nije zabranjen. Živimo na Balkanu gdje se plemena glođu i zbog prevruće čorbe, a kamoli kad zapne neka kost u grlu. Živimo u Evropi koja ima tradicionalno različite standarde prema svemu što joj modra boja sa zvjezdicama ukrug nije propisala. Živimo u svijetu gdje je demokratija oslobađanje, a ta sloboda se manifestuje negiranjem autentičnosti i što je daleko gore krvlju i zatiranjem. Živimo u svemiru koji se, kažu, širi i savija, pa nerijetko pobrka Dobro i Zlo, šaljući pogrešne signale nemuštom ljudskom biću koje se voli smatrati najsvjesnijim od svih postojećih živih i neživih bića. Živimo za i u ime nekakvogog boga ili bogova, kako to vole reći čak i oni koji bi trebali da znaju više, a ne znaju iako tvrde da znaju.

Došla, dakle, trudna tridesetjednogodišnja Romkinja u lukavački Dom zdravlja jer joj bi sumnjivo krvarenje. Vidje tamošnja doktorica da nije sve kako bi trebalo bit’ i hitno je uputi u Tuzlu. Dođe trudna tridesetjednogodišnja Romkinja u Tuzlu i na svoju veliku žalost zaluta kod kravetine koja ne pokaza ni trunku bilo kakve, a kamoli naširoko proklamovane ženske solidarnosti, i hladno objasni trudnoj tridesetjednogodišnjoj Romkinji da ne može kod nje svoje tijelo pregledat, niti se njenom tijelu može pomoći jer trudna tridesetjednogodišnja Romkinja nema zdravstveno osiguranje, niti posranog novca kojim bi platila brigu čovjeka za čovjeka. Nije “recepcionerka” bila usamljena u činu onesvještavanja smisla. Njen direktor je, sjedeći na svom masnom hemoroidnom dupetu odlučio da čovjek čovjeku treba biti isključivo čovjek, što će reći da trudna tridesetjednogodišnja Romkinja mora da plati ako želi da se klati. U nevjerici se trudna tridesetjednogodišnja Romkinja okrenula na peti i otišla kući, kako reče, da umre. Navikla je ona da je tjeraju i nipodaštavaju, jer šta se drugo u fašističkom svijetu i radi do ugrožava sve što nema želju ni potrebu da se suprostavi. Ipak je ona samo Romkinja, tako su je naučili. Ustvari naučili su je da je cigančura, al’ dobro sad.

Mislim da, i pored uvriježenog osjećaja manje vrijednosti, trudna tridesetjednogodišnja Romkinja, noseći beživotno biće u sebi, nije ni slutila da postoje ljudi koji su položili Hipokrtovu zakletvu, a ne žele joj pomoći zbog tako rogobatnog i opskurnog razloga kao što je novac. Također, sumnjam da će iko uputiti trudnu tridesetjednogodišnju Romkinju (kako je i mene prijateljica upravo uputila), da prema važećem zakonu, sad je l’ kantonalni, entitetski ili državni (kokad je to ovdje vrlo relativno), dakle prema tom zakonu pripadnici romske populacije IMAJU PUNO PRAVO da dobiju pomoć i ako nisu zdravstveno osigurani, a “ugledni hipokratovci” su DUŽNI da je pruže. Hajd’ što nije lijepo nepružiti pomoć čovjeku (makar bio nekoliko podioka niže biće poput Roma, smatraju bjelčuge), već i zakon nalaže da se to mora tako uraditi. Neće saznati tridesetjednogodišnja Romkinja da može tužiti nesposobne, gramzive idiote. jer je to još jedan od pasusa koji će biti preskočen.

Ne moram ni pratiti pošto već sasvim sigurno znam da niko neće snositi sankcije što ženi nije pružena pomoć, ni ljudski ni zakonski. Ako idioti od direktora do “recepcionerke” i budu kažnjeni, to će biti tako simbolično i nebitno da će oboje s osmjehom napustiti prostoriju gdje im je izrečena sankcija. No, nije ni to dovoljno zastrašujuće. Ono što nastavlja da para mozak je da ovo niti je prvi, niti je najgori, niti će biti posljednji slučaj rasizma, fašizma, kretenizma, besmisla… kojem svjedočimo u ovom vremenu, na ovom prostoru. Strašno je što će svaki sljedeći slučaj biti teži i krvaviji od prethodnog. Tako to biva kod nas, tj. u društvima kakvo je naše postalo sa svim tim NOVIM VRIJEDNOSTIMA: potpuno socijalno neosjetljivo, zaglupljeno, otuđeno i nehumano.

Rat gluposti i pameti se nastavlja. Glupost opasno važe na svoju stranu. I dalje ugrožava živote, dok prepametni šute, redovno oštro osuđuju i konstantno apeluju u potrazi za podrškom svoje fiskalnosti. Sve dok je tako bolje biti neće. Sve dok ne padne ozbiljna kazna za uvriježenu imbecilnost postupaka ostaćemo posrana gamad što, tradicionalno začuđeni, jedino i jesmo. Čak i mnogi koji se diče otvorenošću uma u mozgu će na trenutak osjetiti podozrenje prema “smrdljivoj cigančuri koja nema šta da traži među mirišljavim bjelčugama”. Hajmo se sad svi, prepoznate i neprepoznate bjelčuge, unisono obratiti trudnoj tridesetjednogodišnjoj Romkinji, s punim razumijevanjem problema u kojem živi(mo): “CIGOJNER, CIGOJNER…” ili “SEIG HEIL!”, baš vam dobro stoji.

( TIP  /  protest.ba/  Autor: Nermin Čengić/Foto:ilustracija)